زبان فارسی در رسانه‌های برون‌مرزی – در جمع کافه‌نویسا در تورنتو

Submitted on جمعه, 03/03/2017 - 07:57

کافه نویسا٬ جمع یا گروهی‌ست از دوستداران زبان فارسی و ادبیات٬ که به کوشش فرشته مولوی٬ نویسنده و مترجم شناخته شده ساکن تورنتو٬ شکل گرفته و هر دو هفته یکبار در کافه‌ای در شهر تورنتو جلسات بحث و گفتگو در باره موضوعات مربوط به زبان فارسی برگزار می‌کنند. فرشته مولوی٬ پیش از این موسس نهاد «کتاب ماه تورنتو» بود که جلسات متعددی در زمینه ادبیات و فرهنگ و هنر برگزار کرده است. کافه نویسا اما٬ تمرکز بیشتر بر زبان فارسی دارد.

در مانیفست کافه‌نویسا٬ تاکید شده است:« زبان فارسی امروزی بر اثر دگرگونی‌های برون‌مرزی و پسروی فرهنگ ایرانی بیش از پیش کم توان و آسیب‌پذیر شده است. آگاهی کاربران زبان فارسی همراه با کوشش اهل قلم فارسی‌نویس می‌تواند گامی در راه بهبودی و توانمندسازی زبان فارسی باشد. کافه‌نویسا پاتوق کسانی است که زبان فارسی و فارسی‌نویسی و ادبیات و کافه‌نشینی را دوست دارند و می‌خواهند شهروندی همگام با زمانه‌ی خود و آگاه و پاسخگو باشند.» در هشتمین جمع کافه‌نویسا که روز ۱۸ دسامبر ۲۰۱۶ برگزار شد٬ موضوع صحبت «زبان فارسی در رسانه‌های برون‌مرزی» بود.

در این دیدار٬ بعنوان میهمان سخنران٬ در باره عوامل موثر در کیفیت زبان فارسی در رسانه‌های برون‌مرزی حرف زدیم. از جمله نکاتی که در این جلسه به آنها اشاره شد: طبقه‌بندی رسانه‌های فارسی زبان٬ امکانات مالی و نیروی انسانی(روزنامه نگاران) رسانه‌ها و وضعیت زبان فارسی در شبکه‌های اجتماعی بود.