کارزار حمایت از سعید ملکپور

Submitted on جمعه, 03/03/2017 - 09:30

سعید ملکپور٬ شهروند ایرانی مقیم کانادا٬ از هشت سال پیش تاکنون٬ در ایران زندانی است. سعید ملکپور٬ ۳۹ ساله٬ فارغ التحصیل دانشگاه شریف و طراح سایت‌های اینترنتی٬ حدود یازده سال پیش به اتفاق همسرش به کانادا مهاجرت کرد. او که هشت سال پیش برای دیدار خانواده به ایران رفته بود توسط نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی به اتهام طراحی و مدیریت سایت‌های اینترنتی٬ با محتوای پورنوگرافیک٬ و همچنین توهین به مقدسات و مقامات جمهوری اسلامی دستگیر و زندانی شد. سعید ملکپور مدتی بعد در دادگاه انقلاب اسلامی محاکمه و به اعدام محکوم شد. در سال ۱۳۹۳ حکم اعدام سعید ملکپور با یک درجه تخفیف به حبس ابد تبدیل شد.

در طول سال‌های گذشته تلاش‌های زیادی از سوی افراد خانواده سعید ملکپور و همچنین برخی از نهادهای بین‌المللی و فعالان حقوق بشری در کانادا و دیگر کشورها انجام شده و تقاضای‌های بسیاری خطاب به مقامات سیاسی و قضایی ایران برای لغو حکم حبس ابد وی و آزادی‌اش ارسال شده که همه بی نتیجه بوده است. در ادامه تلاش‌های پیشین٬ گروهی از فعالان حقوق بشری و شهروندان ایرانی- کانادایی از مدتی پیش در تدارک کارزار دیگری برای جلب توجه مقامات دولتی کانادا نسبت به وضعیت سعید ملکپور و اقدام برای آزاد کردن او از زندان٬ توسط نهادهای قضایی و امنیتی ایران بوده‌اند.

به همین منظور روز جمعه سوم فوریه گردهمایی در مرکز شهر تورنتو برگزار خواهد شد که در این برنامه چند تن از شخصیت‌های سیاسی ایرانی و کانادایی و فعالان جامعه ایرانی-کانادایی سخنرانی خواهند کرد. از جمله سخنرانان کارزار آزادی سعید ملکپور در روز جمعه سوم فوریه٬ دکتر هما هودفر٬ استاد و شهروند ایرانی- کانادایی دانشگاه کنکوردیا در شهر مونترآل خواهد بود که سال پیش هنگام مسافرت به ایران دستگیر و مدتی زندانی شده بود. دکتر هما هودفر چندی پیش با تلاش مقامات دولتی کانادا از زندان آزاد شد و به کانادا بازگشت.