گرفتن مجوز ویژه سفر به کانادا اجباری شد

Submitted on جمعه, 03/03/2017 - 11:38

وزارت امور مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا این هفته اعلام کرد که از تاریخ 10 نوامبر 2016، اخذ مجوز ویژه سفر به کانادا اجباری می‌شود.

به استثنای شهروندان ایالات متحده آمریکا، همه مسافرانی که تاکنون برای ورود به کانادا نیاز به ویزا نداشته‌اند نیز باید مجوز الکترونیکی سفر Electronic Travel Authorization   را دریافت کنند. شهروندان کانادایی که دارای دو تابعیت هستند باید هنگام پرواز به مقصد کانادا، یا توقف موقت در کشوری دیگر، پاسپورت کانادایی معتبر همراه داشته باشند. برای پیشگیری از بروز مشکلات برای شهروندان کانادایی دو تابعیتی(شهروندان کشورهایی که برای سفر به کانادا نیاز به ویزا ندارند)، راه حل کوتاه مدتی در نظرگرفته شده است.

این شهروندان می‌توانند یک مجوز ویژه سفر به کانادا تقاضا کنند تا بتوانند با پاسپورت غیرکانادایی معتبر به کانادا سفر کنند. این تسهیلات تا 31 ژانویه 2017 ادامه خواهد داشت. تقاضای دریافت مجوز ویژه سفر به کانادا پس از تایید وزارت مهاجرت، در اختیار شهروندان دوتابعیتی قرار خواهد گرفت که قصد دارند در فاصله زمانی کمتر از ده روز به کانادا سفر کنند. در صورت تایید وزارت امور مهاجرت و شهروندی، مجوز صادر شده تا چهار روز از تاریخ سفر، که در تقاضانامه نوشته شده، معتبر خواهد بود. افرادی که واجد دریافت مجوز ویژه ورود به کانادا نیستند می‌توانند به نزدیک‌ترین اداره دولتی کانادا، در خارج از مرزهای این کشور مراجعه کنند.

آقای جان مک‌کالوم، وزیر امور مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا گفته است:” مجوز ویژه سفر به کانادا، امنیت شهروندان را بیشتر می‌کند و به ما اجازه می‌دهد مسافران واجد شرایط را پیش از پرواز به سوی کانادا کنترل کنیم و مانع ورود افرادی که سفر و حضور آنها به کانادا ممنوع است، بشویم.” مقررات دریافت مجوز ویژه سفر به کانادا، برای افراد غیرکانادایی که نیاز به ویزا ندارند(به استثنای شهروندان آمریکا)، از تاریخ 15 مارچ سال جاری به تصویب رسید و از اول ماه آگوست به اجرا گذاشته شد، اما تا روز 9 نوامبر کاملا اجباری نشده بود تا برای مسافرانی که از این تصمیم آگاهی نداشتند مشکلی پیش نیاید. مجوز رسمی ویژه سفر به کانادا فقط از طریق آنلاین و در آدرس Canada.ca/eTA با پرداخت 7 دلار کانادایی قابل دریافت است.

از آغاز ماه آگوست تاکنون بیش از 2 میلیون و 300 هزار مجوز ویژه سفر به کانادا صادر شده است. کسانی که دارای کارت اقامت دائم در کانادا هستند نمی‌توانند متقاضی دریافت مجوز ویژه سفر به کانادا باشند و مانند همیشه باید هنگام سفر به کانادا کارت اقامت دائم و پاسپورت معتبر همراه داشته باشند. شهروندان آمریکایی نیاز به دریافت مجوز ویژه سفر به کانادا ندارند، اما افرادی که در آمریکا اقامت دائم دارند برای سفر به کانادا باید مجوز ویژه سفر را همراه با کارت اقامت دائم(کارت سبز) و پاسپورت معتبر همراه داشته باشند تا بتوانند به کانادا پرواز کنند.