سهیل پارسا و هنگامی که حادثه اخطار می‌شود

Submitted on جمعه, 03/03/2017 - 12:26

چهار سال پیش٬ در پی یک دوره آموزشی و کارگاه سه ماهه تاتر٬ سهیل پارسا، کارگردان صاحب نام و صاحب سبک تاتر کانادا، به همراه 12 تن از هنرجویانی که اغلب آنان برای نخستین بار هنر بازیگری تاتر را تجربه می‌کردند، نمایشی را به روی صحنه بردند که در آنزمان نقطه عطفی در فعالیت‌های فرهنگی-هنری ایرانیان کانادا باقی خواهد بود.

 اجرای نمایش «هنگامی که حادثه اخطار می‌شود» در سه شب متوالی بیش از 400 تن از ایرانیان هنردوست را به سالن نمایش کشید. همه‌ی آن تماشاگران بی هیچ‌گونه آشنایی با محتوای نمایش و صرفا با این آگاهی که سهیل پارسا نمایشی را بر اساس اشعار فروغ فرخزاد و احمد شاملو با گروهی هنرجوی تاتر به صحنه می‌برد، به دیدار نمایش آمدند. اما بی اغراق، تقریبا تمامی تماشاگران با ذهنی منقلب و به شدت متاثر از محتوای نمایش و شیوه‌ی اجرا و بازیگری سالن نمایش را ترک کردند.

مدت زمان اجرای نمایش بسیار کوتاه و حدود 45 دقیقه بیشتر نبود، اما بحث و گفتگوی جمعی تقریبا همه‌ی تماشاگران هر سه اجرا با کارگردان و بازیگران پیرامون محتوا و فرم نمایش، در پی هر اجرا بیش از سه برابر زمان نمایش ادامه داشت که همین بحث و گفتگو نیز مانند خود نمایش تجربه‌ای تازه و تاثیرگذار بود.

 چهارسال پیش در آغاز فعالیت کارگاه آموزشی هیچ متن از پیش نوشته شده‌ای برای تدریس و آموزش بازیگری انتخاب نشده بود و صرفا به هنرجویان پیشنهاد شده بود هر یک به سلیقه خود شعری را از فروغ فرخزاد و احمد شاملو، بعنوان 2 تن از معترض‌ترین و بزرگ‌ترین شاعران معاصر ایران انتخاب کنند تا مبنای آموزش تکنیک‌های بیان و حرکت‌های بازیگری قرار گیرد.

حالا پس از چهارسال٬ سهیل پارسا بار دیگر نمایش «هنگامی که حادثه اخطار می‌شود» را  به روی صحنه می‌برد. انجمن دانشجویان ایرانی دانشگاه یورک٬ برگزار کننده این نمایش است. در یکی از جلسات تمرین این نمایش به دیدار و گفتگو با سهیل پارسا و هنرجویان کلاس‌های بازیگری کمپانی مدرن تایمز رفتیم.