نسل زرافه‌ها در خطر انقراض است

Submitted on جمعه, 03/03/2017 - 13:44

شمار زرافه‌های جهان از سال ۱۹۸۰ تاکنون ۴۰ درصد کاهش یافته است.

شکار غیرقانونی در آفریقا باعث شده است تا نسل بلند قامت‌ترین موجود جاندار روی زمین٬ در سکوت٬ به طرف نابودی و انقراض برود.
به گزارش رویترز و به نقل از نهاد «اتحاد بین‌المللی حفاظت از طبیعت»٬ جمعیت زرافه‌های جهان در حال حاضر حدود ۹۸ هزار راس است٬ در حالیکه تعداد زرافه‌ها در سال ۱۹۸۵ حدود ۱۵۲ تا ۱۶۳ هزار راس بوده است. زرافه‌ها بیشتر در مناطق حاره صحرای آفریقا و جنوب سودان در خطر هستند٬ چون به دلیل تغییرات جوی و افزایش جمعیت٬ انسان‌ها از گوشت زرافه‌ها نیز برای تغذیه استفاده می‌کنند.

اتحاد بین‌المللی حفاظت از طبیعت در «فهرست قرمز» وضعیت حیوانات٬ زرافه‌ها را آسیب‌ پذیر و در مسیر انقراض تشخیص داده است. در حالیکه زرافه‌ها معمولا در گردشگاه‌های صحراهای آفریقا و باغ وحش‌ها دیده می شوند٬ اما کسی متوجه نیست که این حیوانات شکیل و با وقار در معرض نابودی قرار دارند. علاوه بر زرافه‌ها٬ طوطی‌های خاکستری آفریقا٬ که به دلیل قدرت تقلید صدای انسان مشهور هستند نیز در «لیست قرمز» حیوانات آسیب‌ پذیر قرار گرفته‌اند. در همین لیست از ۷۰۰ نوع پرنده‌ای که مورد بررسی قرار گرفته‌اند٬ ۱۱ درصدشان آسیب پذیر تشخیص داده شده‌اند.

در «لیست قرمز» اتحاد بین‌المللی حفاظت از طبیعت٬ که معتبرترین منبع اعلام خطر برای حیوانات و گیاهان است٬ اعلام شده از ۸۵ هزار و ۶۰۴ نوع گیاه و حیوان مورد بررسی قرار گرفته در چند دهه اخیر٬ ۲۴ هزار و ۳۰۷ نوع در خطر نابودی و انقراض هستند. به گزارش رویترز٬ مطالعات سازمان ملل نشان می‌دهد که تهدیدهای ایجاد شده بدست بشر٬ که موجب تخریب و نابودی زیستگاه‌های زیادی شده٬ بدترین بحران و شرایط زیست محیطی را پس از انقراض نسل دایناسورها٬ در ۶۵ میلیون سال پیش٬ برای کره زمین بوجود آورده است.