احتمال شیوع بیماری اوریون در تورنتو

Submitted on چ., 03/01/2017 - 12:28

اداره بهداشت عمومی تورنتو خبر ابتلا به بیماری اوریون(mumps)٬ نزد ۱۷ تن از ساکنان شهر تورنتو را تایید کرد.
به گزارش سی‌بی‌سی٬ بیماران ۱۸ تا ۳۵ سال سن دارند و در بارهای بخش غربی شهر تورنتو رفت و آمد داشته‌اند. تا روز چهارشنبه ۱۴ مورد ابتلا به بیماری اوریون در تورنتو تایید شده بود.
دکتر Jeff Blackmer معاون انجمن پزشکی کانادا گفته است تعداد موارد تایید شده بیماری اوریون بیشتر از حدی است که معمولا جامعه پزشکی در این فصل از سال انتظار دارد. وی گفته است ۱۷ مورد بیماری که تا روز جمعه تایید شده٬ موارد جدا ازهم و منزوی نبوده٬ بلکه ناشی از سرایت ویروس است.
ویروس بیماری اوریون از طریق سرفه٬ عطسه٬ تماس با بزاق از طریق نوشیدنی مشترک٬ کارد و چنگال و قاشق٬ بطری آب مشترک و بوسیدن پخش و منتقل می شود.
نشانه‌های بیماری اوریون شبیه عارضه‌های آنفولانزا٬ مثل تورم یا درد در گونه‌ها و آرواره٬ تب٬ خستگی و دردهای عضلانی٬ تورم بیضه‌ها و تخمدان‌ها و در شرایط حاد مننژیت یا تورم مغز است.
 Lenor Bromley سخنگوی مرکز بهداشت عمومی کانادا نیز گفته است ۵ تن از بیماران مبتلا به اوریون در تورنتو مرد هستند که یک یا هردو بیضه آنها متورم شده است.
رئیس انجمن بهداشت عمومی کانادا(Ian Culbert) نیز گفته است این بیماری بسیار دردناک است و در موارد نادر می‌تواند به عقیم شدن بیمار یا کاهش قدرت باروری منجر شود.

هشدار به افراد متولد پیش از ۱۹۹۵
رئیس انجمن بهداشت عمومی کانادا همچنین اعلام کرد وقتی برای نخستین بار در سال ۱۹۷۰ واکسن بیماری اوریون مورد استفاده قرار گرفت٬ یک نوبت تزریق کافی تشخیص داده شده بود. اما از سال ۱۹۹۶ توصیه شد واکسن اوریون باید در دو نوبت به افراد تزریق شود. بنابراین همه کسانی که تا سال ۱۹۹۶ فقط یک بار واکسن اوریون به آنها تزریق شده بیشتر در خطر ابتلا به بیماری اوریون قرار دارند.
اداره بهداشت عمومی تورنتو توصیه کرده است افراد سابقه واکسیناسیون خود را بررسی کنند تا مطمئن شوند به روز هستند. اگر فردی فکر می کند به بیماری اوریون مبتلا شده باید فورا به پزشک مراجعه کند.