فیبروز کیستیک چیست؟/دکتر عطا انصاری

Submitted on د., 03/20/2017 - 11:38

* این مقاله جنبه ی آموزشی دارد نه درمانی، هر دارویی باید با تشخیص و تجویز پزشک مصرف شود.

فیبروز کیستیک یک بیماری ژنتیک است که به مجاری تنفسی و گوارشی حمله می کند و علائم آن در کودکی به وجود می آید و شدت آن در افراد یکسان نیست. این بیماری باعث غلیظ شدن مخاط ترشح شده در سینوس ها، برونش ها، روده ها، لوزالمعده، کبد و سیستم تولید مثل می شود. ریه ها بیشتر از سایر اعضا مورد حمله قرار می گیرند. ترشحات غلیظ و چسبنده باعث بسته شدن برنش ها و آلونول ها شده و در نتیجه عمل تنفس به شدت مختل می شود و این مخاط جمع شده باعث رشد و تکثیر باکتری هاست و افرادی که دچار این بیماری هستند در خطر عفونت های سیستم تنفسی تکراری و خطرناکند.

فیبروز کیستیک به سیستم گوارشی نیز حمله کرده و مخاط می تواند باعث بسته شدن مجاری نازک لوزالمعده شده و در نتیجه آنزیم های ترشح شده نمی توانند وارد روده بشوند و روده نمی تواند به فعالیت های خودش ادامه بدهد و اغذیه خورده شده کاملاً هضم و جذب نمی شود و موجب کمبود شدید مواد لازم در بدن می شود که آن نیز باعث تأخیر در رشد می شود. بیماری هم چنین باعث صدمات شدید بر روی کبد و دستگاه تولید مثل می شود. متاسفانه هنوز هیچ درمانی برای بیماری وجود ندارد، ولیکن به علت امکان تشخیص سریع و کنترل بهتر بیماری امید به طول عمر بیشتر و زندگی بهتر برای بیماران در دهه های اخیر وجود دارد.

فیبروز کیستیک یک بیماری ژنتیک خطرناک است که در کانادا بسیار زیاد دیده می شود و از ۳۶۰۰ کودک تازه به دنیا آمده، یک کودک به آن مبتلاست. این بیماری در نژاد سیاه بسیار کم دیده می شود (۱ کودک بین ۱۳۰۰۰) و در شرقی ها خیلی کمتر (یک نفر بین ۵۰۰۰۰ کودک) دختر و پسر هر دو به طور یکسان مبتلا می شوند. فیبروز کیستیک در استان کبک کمی بیشتر از سایر نقاط کانادا دیده می شود، در کانادا فعلاً ۳۵۰۰ بیمار وجود دارد که ۱۲۰۰ نفر از اهالی استان کبک هستند.